Istorie Aprilie 18, 2014

Biserica parohiei Boboteni-Hangu dateazaă din anul 1860.

Din anul 1989, parohia este păstorită de pr. paroh Mihail-Fines Petrea care, împreună cu enoriaşii, a ridicat un prăznicar nou şi a refăcut tâmplăria bisericii, iar exteriorul sfântului lăcaş a fost lambrisat cu scândură.

Catapeteasma cuprinde icoane pictate la 1852, de pictorul Veniamin Zugravu.

Totodată, între anii 2000-2002, s-a pictat biserica în tehnica fresco de către pictorul autorizat Goagea Marin, sfânta masă a fost refăcută, iar casa parohială renovată.

Înalt Preasfinţitul Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a fost prezent luni, 4 iunie 2012, de praznicul Sfintei Treimi, în mijlocul credincioşilor din parohia Boboteni - Hangu, Protopopiatul Ceahlău, unde a resfinţit vechiul lăcaş de cult cu hramurile „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ şi „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie“.